چنگ پدال دار مدل آریانا
چنگ پدال دار مدل آریانا
چنگ پدال دار مدل آریانا
1,200,000,000 تومان
انتخاب رنگ

چنگ یک ساز موسیقی جذاب است که در منابع تاریخی معتبر نیز ذکر شده است و تصویر آن بر روی دیوار معابد و مقبره های باستانی نیز نشان داده شده است. بیشتر بخوانید

  • تعداد پدال: 7
  • عرض صفحه صدا: 52 سانتیمتر
  • جنس بدنه: چوب گردو

100% اورجینال

ضمانت اصل بودن محصول

روش های پرداخت

میتوانید به روش های رایج هزینه محصول را پرداخت کنید

ارسال رایگان

یکی از روش های رایگان ارسال محصول را میتوانید انتخاب کنید

10 روز ضمانت بازگشت هزینه

در صورت عدم رضایت از محصول میتوانید تا ده روز بعد از خرید پول خود را دریافت کنید

به اشتراک بگذارید:

لطفا جهت مشاوره خرید چنگ پدال دار مدل آریانا با شماره های زیر تماس بگیرید


معرفی چنگ پدال دار مدل آریانا

به باور بسیاری از کارشناسان هارپ در نزدیکی غرب آسیا، در اطراف عراق و ایران کنونی تکامل یافته است، که احتمالاً از یک اجداد باستانی به نام چانگ تکامل یافته است. چانگ تا قرن نوزدهم در ایران رایج بود. در این دوره، چانگ از یک ساز دستی به یک ساز بزرگتر تبدیل شد که می توانست در حالت نشسته یا ایستاده نواخته شود.

15 حقیقت جالب و سرگرم کننده در مورد چنگ که شاید ندانید

چنگ یک ساز موسیقی جذاب است که در چندین منبع تاریخی ذکر شده و بر روی دیوار معابد و مقبره های باستانی نیز نشان داده شده است. در واقع چنگ یک ساز زهی است با تعدادی سیم که به صفحه صدا متصل است. وقتی نوازنده سیم ها را لمس می کند، صدایی دلنواز تولید می شود. در این پست، 15 حقیقت جالب در مورد چنگ را که احتمالا قبلاً نمی دانستید، مورد بحث قرار می دهیم، پس به خواندن ادامه دهید.

1. چنگ یکی از قدیمی ترین سازهای موسیقی است

چنگ یکی از قدیمیترین آلات موسیقی جهان است. آثار به جا مانده در گورستان های سومر (عراق امروزی) است که گمان میرود قدمت آن به 3500 سال قبل از میلاد برمی ‌گردد موید این قدمت است. در همان دوره، چنگ های باستانی بر روی دیوارهای معابد و مقبره های مصر باستان به تصویر کشیده می شد.

2. چنگ در چندین نقطه جهان تکامل یافت

چنگ در چندین نقطه جهان تکامل یافت

 به باور بسیاری از کارشناسان هارپ در نزدیکی غرب آسیا، در اطراف عراق و ایران کنونی تکامل یافته است، که احتمالاً از یک اجداد باستانی به نام چنگ تکامل یافته است. چنگ تا قرن نوزدهم در ایران رایج بود. در این دوره، چنگ از یک ساز دستی به یک ساز بزرگتر تبدیل شد که می توانست در حالت نشسته یا ایستاده نواخته شود. 

با وجود منقرض شدن چنگ در موسیقی مدرن چینی، چنگ در حدود 500 سال قبل از میلاد در چین باستان و مناطق مجاور بسیار رایج بود. در اروپا،  lyre، جد اروپایی چنگ، در اوایل 1400 قبل از میلاد به نمایش گذاشته شد، اگرچه بقایای یک چنگ قدیمی در جزیره اسکای در اسکاتلند یافت شد.

3. در طول سال ها، ظاهر چنگ به طور قابل توجهی تغییر کرده است

در مصر باستان، چنگ معمولاً شبیه کمان با سیم‌ های کشیده بسیار کم بود و نوازنده کمان را روی زانوهای خود می‌ گذاشت یا در حالت ایستاده چنگ می ‌نواخت. تصاویر چنگ کمانی را می توان در مقبره فرعون مصری رامسس سوم یافت که حدود 19 سیم داشت. این چنگ ها را چنگ باز می نامیدند زیرا فاقد ستونی برای نگه داشتن سیم ها بودند.
در آسیا، چنگ ‌های باستانی معمولاً سبک ‌تر بودند، زیرا زاویه ‌دار بودند. چنگ های آسیایی در مقایسه با شیوه نواختن چنگ های مدرن وارونه نواخته می شدند. چنگ ایرلندی یا چنگ فریم در حدود سال 800 پس از میلاد اختراع شد و اولین ستون جلویی را در خود داشت. این یکی به چیزی که ما به عنوان چنگ دیاتونیک می شنا سیم، تکامل یافت، که در قرن نوزدهم اختراع شد و حدود 24 سیم داشت که برای تنظیم روی تخته صدا با گیره های چوبی نصب شده بود.

4. امروزه چندین نوع چنگ وجود دارد

امروزه عمدتاً دو نوع چنگ وجود دارد، چنگ اهرمی و چنگ پدالی.

چنگ اهرمی

چنگ اهرمی دیاتونیک است و دارای اهرم هایی است که سیم را با یک سمی تن بلند می کند. اینها در میان مبتدیان رایج هستند زیرا نواختن با آنها آسانتر است. چنگ های اهرمی معمولا کوچکتر هستند و برای موسیقی محلی مناسب هستند.

چنگ پدالی

چنگ پدالی کروماتیک است و دارای پدال هایی است که می توانند سیم را به اندازه دو سمی تن بلند کنند. 
این چنگ ها بیشتر برای موسیقی کلاسیک پیشرفته مناسب هستند. دیگر انواع کمتر رایج عبارتند از: چنگ آمریکای لاتین، چنگ سلتیک، چنگ برقی و حتی گیتار چنگ.

جهت مشاهده فیلم های آموزش چنگ به این صفحه مراجعه کنید

5. چنگ مدرن 47 سیم دارد

چنگ مدرن

چنگ پدالی مدرن پس از تکامل در طول سالیان، به شکل کنونی خود رسید، که دارای 47 سیم است. با این حال، برخلاف پیانو، چنگ کلیدهای سفید و سیاه ندارد. در عوض 7 پدال دارد. سیم ها معمولاً از فلز ساخته می‌ شوند که سیم های پایینی از فولاد و سیم های دیگر از روده ساخته شده‌اند. در برخی موارد بالاترین سیم ها از نایلون ساخته می شوند.

در حالی که نوازنده چنگ در حال نواختن چنگ است، آن پدال ها را فشار می دهد تا نت های تولید شده توسط سیم ها را تغییر دهد. پدال ها نت های همان سیم ها را تیز یا صاف می کنند. یک چنگ اهرمی بین 22 تا 36 سیم دارد، اگرچه برخی از چنگ ها می توانند تا 40 سیم داشته باشند. اینها معمولاً ارزان ‌ترند و برای حمل آسان ‌تر.

6. مشهورترین نوازنده چنگ کینگ دیوید است

مشهورترین نوازنده چنگ کینگ دیوید

پادشاه دیوید، احتمالاً مشهورترین نوازنده چنگ در تاریخ است. او مزامیر سروده است و برخی از محققان معتقدند که او مسئول طراحی چنگ مدرن است که امروزه آن را می شنا سیم. 66 آیه کتاب مقدس در مورد چنگ وجود دارد.

7. معادل انگلیسی چنگ یعنی هارپ اصالتا یک کلمه آلمانی است

نام چنگ از کلمه هارپا گرفته شده است، کلمه ای با ریشه آنگلوساکسون، آلمانی باستان و نورس قدیم. صرفاً به معنای کندن است و به نحوه نواختن آلات موسیقی اشاره دارد. دیگر نوازندگان مشهور مدرن چنگ عبارتند از: آلیس کولترین، لورینا مک کنیت، جوآنا نیوسام، آندریاس ویکبویدر، و والری میلوت.

8. هارپ تنها با استفاده از چهار انگشت در هر دست نواخته می شود

هارپ یا چنگ تنها با استفاده از چهار انگشت در هر دست نواخته می شود

نوازنده چنگ فقط از انگشت شست و سه انگشت اول برای نواختن سیم ها استفاده می کند. سیم ها به صورت زاویه دار نواخته می شوند و رها می شوند، بنابراین در کف دست قرار می گیرند. یک نوازنده چنگ معمولاً قبل از اجرا سیم چنگ را کوک می کند. آزمایش و کوک کردن تمام سیم ها روی چنگ 47 سیمی معمولاً حدود یک ساعت طول می کشد.

9. وقتی صحبت از نت نویسی موسیقی به میان می آید، چنگ مانند پیانو است 

در نت نویسی، چنگ در دو چوب به نام عصای بزرگ، درست مانند پیانو، علامت گذاری می شود. پدال زدن معمولا توسط نوازنده چنگ انجام می شود، اگرچه برخی از آهنگسازان آن را نشان می دهند. نت‌ ها معمولاً برای نت‌ های سمت راست m.d و برای نت‌ های سمت چپ m.g مشخص می‌ شوند.

10. تکنیک های مختلفی برای نواختن چنگ وجود دارد

تکنیک های اصلی ضربه زدن یا چیدن تارهای چنگ است.

هر یک از این تکنیک ها شامل چندین تکنیک فرعی است که بر نحوه تولید موسیقی تأثیر می گذارد. تکنیک کندن رایج تر است و در موسیقی کلاسیک استفاده می شود. این به نوازنده کنترل بیشتری بر روی صدا و تن می دهد و تسلط آن آسان تر است.

این تکنیک به زیر تکنیک های مختلف از جمله تکنیک Xylo و pince تقسیم می شود. تکنیک ضربه زدن بیشتر در موسیقی محلی رایج است. که به نوازنده چنگ آزادی بیشتری می دهد، بنابراین آنها می توانند از یک سیم به سیم دیگر حرکت کنند زیرا انگشتان مجبور به گرفتن سیم نیستند.

این تکنیک به روش‌ های دیگری از جمله تکنیک ناخن، که در ایرلند بسیار رایج است، تقسیم میشود. در این روش نوازنده سیم با ناخن به سیم ضربه می زند نه با انگشت.

11. تسلط بر چنگ حدود 3 سال طول می کشد

اگر می خواهید چنگ بزنید، باید به طور منظم تمرین کنید، معمولاً حدود 2 یا 3 بار در هفته، که هر جلسه یک ساعت طول می کشد. در مقایسه با سایر سازهای زهی، چنگ در واقع آسانتر است، زیرا هیچ گونه فرت یا پرده ای در آن وجود ندارد. همچنین، در مقایسه با پیانویی که از هر 10 انگشت استفاده می کند، تنها از 8 انگشت استفاده می کند. ساده بودن این ساز برای یادگیری توضیح می دهد که چرا چنگ در فرهنگ های باستانی رواج داشته است.    

12. چنگ در ژانرهای مختلف موسیقی نواخته می شود

با وجود ارتباط با موسیقی محلی و کلاسیک، شما می توانید چنگ را در چندین ژانر موسیقی، از جمله ژانرهای بلوز، جاز، آر اند بی و رگی بیابید. (Reggae ) چنگ در چندین آهنگ راک نیز راه پیدا کرده است.

13. نواختن چنگ در حالت نشسته آسانتر است

نشستن در حین نواختن چنگ شما را در موقعیتی آرام قرار می دهد زیرا می توانید بدون خم شدن به تمام سیم ها برسید. از آنجایی که یک چنگ مدرن حدود 6 فوت ارتفاع دارد، می توانید با صندلی با ارتفاع مناسب به همه نت ها برسید. برخی از نوازندگان ترجیح می دهند در حالی که ایستاده اند، چنگ مدرن را بنوازند، زیرا این موقعیت به آنها کنترل بیشتری می دهد. چنگ‌ های کوچک ‌تر یا چنگ‌ های تمرینی را می ‌توان روی پا یا روی جعبه قرار داد، بنابراین می‌ توانید ساز را بالا ببرید. اگر ساز خیلی پایین باشد، قوز کردن می تواند باعث آسیب به گردن و پشت شود.

14. شما باید یک چنگ اهرمی را کج کنید

شما باید یک چنگ اهرمی را کج کنید

یک چنگ اهرمی دارای یک صفحه صوتی گسترده است، بنابراین نوازنده چنگ باید آن را کج کند تا به تمام سیم ها برسد. یک نوازنده چنگ معمولاً با پاهای خود کمی باز می نشیند تا به عرض چنگ برسد. می توانید کنار چنگ پدالی بنشینید تا سیم ها را بهتر ببینید.

15. چنگ بسیار گران است

در مقایسه با سایر سازهای زهی، چنگ معمولاً گرانتر است. به عنوان مثال، یک چنگ اهرمی می تواند بین 2500 تا 5000 دلار قیمت داشته باشد، در حالی که هزینه یک چنگ پدالی می تواند تا 150،000 دلار باشد. با این حال، می ‌توانید یک چنگ مبتدی را برای اهداف تمرینی تهیه کنید که قیمتی معادل 100 یا 300 دلار دارد. 

جمع بندی حقایق هارپ یا چنگ

چنگ در واقع یکی از ساده ترین آلات موسیقی است که می توانید یاد بگیرید، که احتمالاً محبوبیت آن را در چندین تمدن باستانی توضیح می دهد. صدای باشکوه چنگ آن را حتی در ژانرهای موسیقی مدرن محبوب کرد. اگر به نواختن چنگ علاقه مند هستید، این مقاله می تواند نقطه شروع شما باشد تا کمی بیشتر به اسرار این ساز پی ببرید.


مشخصات فنی چنگ پدال دار مدل آریانا

برندعباسی
مدلآریانا
کد Gtin822668832
کد MPNندارد
عرض104
ارتفاع187
عمق30
وزن37

نظرات کاربران

ارسال نظر

محصولات مشابه